Hřebčín
Viklan Kadov

spacer spacer

Chov shetland pony a shagya arabů 

spacer spacer
spacer spacer
spacer

Poslední aktualizace 

22.1.2018

 Plemenní hřebci

spacer

15.1.2018

 Sedmikráska of Kadov

spacer

13.1.2018

 Wells Major General

spacerspacer

10.1.2018

 Hříbata

spacer

27.12.2017

 Hříbata 2015

spacer

18.12.2017

 Mladí (Shagya)

spacerspacer
spacer spacve spacer

BORGINA , pro časopis Jezdectví napsala Lucie Kočovská

Já kůň

Nejprve jsem chtěla představit plemenného hřebce, typického představitele shetlanda. Hřebcům je často věnovaná velká pozornost na výstavách, jsou prezentováni v katalozích plemenných hřebců a jinde. Ale když se chovatel zamyslí nad svým chovatelským záměrem zjistí, že prim hrají chovné klisny. Proto mi dovolte na tomto místě představit takovou úplně „tuctovou“ chovnou klisnu zakladatelku chovu.

Malá Zlatovláska nebo Popelka?

Klisna Borgina se narodila v magickém datu 2.2. 2000. V hřebčíně Viklan klisna působí od r. 2003. Za tu dobu u nás odchovala 6 hříbat. Tři klisničky: Gemini z Aslanu, Borůvka of Kadov a Brusinka of Kadov. Všechny tři klisny jsou již zařazeny v chovu a díky tomu se Borgina stala i devítinásobnou babičkou. Dále odchovala tři hřebečky: Hyperníka of Kadov, Hráška of Kadov a Mazance of Kadov.
Pro celý článek klikněte zde.

BARVY

Halstock Gobstopper

Bělouš

Bělouš je kůň, který se většinou narodí zbarvený jako vraník, hnědák nebo ryzák. V průběhu života (často do čtyř let, někdy i déle) vyběluje. Pokud začíná kůň vybělovat na hlavě a postupně je celý bílý nebo tečkovaný, jedná se o vybělujícího bělouše.
U vybělujících běloušů rozeznáváme tyto dostíny: šedý, smíšený, medový.
Příkladem vybělujícího bělouše je například otec Borůvky of Kadov Halstock Gobstopper.

Blue Roan - mourek

Blue Roan je do češtiny přeloženo mourek. Někdy se také používá název modrý bělouš. Jedná se o nevybělujícího bělouše. Hlava, hříva, ohon a spodní část končetin jsou černé nebo prokvetlé a na těle jsou černé chlupy v bílých. Hříbátko se narodí také jednobarevné jako u vybělujícího bělouše, ale asi zhruba po měsíci můžeme po rozhrnutí srsti na těle vidět souvislou bílou podsadu jemných chlupů po celém těle. Na rozdíl od hříbátek vybělujících běloušů nemá většinou bílé chlupy okolo očí. Hlava je černá. Odstín srsti se mění podle ročního období. K největšímu kontrastu srsti dochází na jaře v období línání, kdy je tělo bílé a končetiny, hlava a ocas černé barvy.
Pro celý článek klikněte zde.

SHETLANDSKÝ PONY

Pomněnka of Kadov

Shetlandský pony – malý pracant s velkým srdcem

Ostrovní poníci

Shetland pony patří mezi původní britská pony plemena. Původní domovinou Shetlandů jak již název napovídá jsou Shetlandské ostrovy. Shetlandské ostrovy najdete severně od Skotska a správně patří pod Velkou Británii. Jedná se o 117 skalnatých ostrovů o rozloze 1430 m2. Drsné povětrnostní podmínky na ostrovech, málo potravy ovlivnilo vzrůst a standard koní v této oblasti. Během zimního období se poníci živili převážně chaluhami, které na ostrovy vyplavilo moře. Díky této stravě bohaté na soly a minerály a také v důsledku silného větru na ostrovech mají shetlandi typickou dvouvrstvou srst a nádhernou hustou hřívu a ocac. Specielní srst chrání poníky před silným větrem a deštěm. Shetlandi jsou velmi staré původní plemeno a proto nemají problém s přecitlivělostí na genetické vady a jsou vysoce odolní vůči nemocem. Jsou rovněž velice otužilí a zvyklí na celoroční pobyt venku.

Historie založení čistokrevného chovu ve Velké Británii

Okolo r. 1860 začal známý anglický uhelný baron lord Londonderry vozit z ostrovů shetlandské poníky a pracovně je využíval ve svých uhelných dolech. Později založil chov shetlandů na Shetlandských ostrovech Noss a Bressay. V chovu začal upřednostňovat hlavně malé poníky v těžkém chladnokrevném typu. To byl jeho chovatelský plán. Pracovní poníky pak prodával do uhelných dolů po celé Anglii. Plemenná kniha (Shetland Pony Stud -Book Society) byla založena v roce 1890. Původ většiny čistokrevných Shetlandů můžeme tedy dohledat až k samému založení plemenné knihy.
Pro celý článek klikněte zde.

Navštivte také naše stránky Zahradnictví u Viklanu

Webmaster Jan Frits Vegter © Marah webdesign

rah webdesign